Ulaştırma ve Altyapı

KARAYOLLARI VE KÖY YOLLARI

İlçemiz uluslararası karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçe merkezinin Antakya’ya uzaklığı 56 km. dır. Yolu asfalt fakat çok virajlı ve dardır. İlçe merkezi ile Suriye sınırı 5 km. dır. Suriye’nin Laskiye şehrinin ilçe merkezine uzaklığı 60 km. dır. İlçemiz ile Samandağ ilçesi arasındaki yol asfalt olup tüm köylerimizin yolu mevcuttur. Kış şartlarından dolayı bozulan köy yollarımızın bakımı köy hizmetleri il müdürlüğünce yapılmaktadır. Köylerimizden: Kışlak, Hisarcık, Aslanyazı, Eğerci, Çabala, Kızılçat, Aşağıpulluyazı, Görentaş, Güveççi, Yalaz, Olgunlar,Yenice,Gözlekçiler, Gürışık, Ayışığı, Kulaç, Yayıkdamlar, Aydınbahçe, Yeşiltepe gibi bir çok köyümüzün yolları asfaltlanmıştır.

SU

1991 Yılı içerisinde Arslanyazı köyünden ilçemize getirilen su yeterli olmakla birlikte bazı zamanlarda arıza ve elektriklerin kesilmesi sebebiyle su sıkıntısı çekilmektedir. İlçemize bağlı Karacurun, Gözlekçiler, Olgunlar, Çandır, Uluyol, Denizgören, Yayıkdamlar, Gözlüce, Yeşiltepe, Sürütme, Sungur, ve Aydınbahçe köylerin suları yetersizdir.

KANALİZASYON

Yayladağı Belediyesi tarafından 1992 yılında ve1993 yılında da devam eden Kurtuluş mahallesi Çiğdem sokak üzerindeki 209 metrelik kanalizasyon , İmam Hatip Sokak ile Mezarlık Sokaktaki ayrıca Atatürk Caddesi üzerinde Ziraat Bankası ile Çarşı Camisi arasında İlçemiz Belediyesince Kanalizasyon çalışmalarına tamamlanmıştır. İlçemizin diğer yerleşim yerlerinde kanalizasyon yoktur.

ELEKTRİK

İlçemize bağlı köylerin tamamında elektrik mevcuttur. Ancak hatların ve trafoların gerekli bakımı yapılmadığı için sık sık elektrik kesilmektedir.

TELEKOM HİZMETLERİ

İlçemizde yeni kurulan telefon santralleri ile (Bilgisayarlı) telefon isteyen vatandaşlara bağlanmıştır. İlçemizde telefonu bulunmayan köyümüz bulunmamaktadır.

TELEVİZYON YAYINLARI VE RADYO

İlçemizde radyo yayınları rahatlıkla dinlenmektedir. Televizyon yayınlarından TRT 1, TRT 2, TRT 3, TRT 4,TGRT, SHOW. ATV, KANAL D, STV ve KANAL 7 kanalları izlenilmektedir. Ancak hava şartlarının bozuk olduğu zamanlarda TRT’nin yayınları izlenilmemektedir. Çabala köyü üzerinde kurulan verici hava şartlarından arıza vermekte ve günlerce TRT’nin yayınları izlenilmemektedir. Diğer yayınları ise ilçe halkımız rahatlıkla izleyebilmektedir. TRT’nin vericisinin daha kuvveti olması gerekmektedir. Zaman zaman Suriye televizyonu araya girmektedir. Yayının kalitesini bozmaktadır.

DEVAM EDEN YATIRIMLAR

1 – Yayladağı Barajı derivasyon tünelleri tamamlandı. Barajda su tutulmaya başlanmıştır. Buradan verilen hizmet Yayladağı Sulama Birliği\'ne devredilmiştir.

2 – Topraktutan köyünün Antakya Uydu Kent ‘e bağlı Akçaovaya Taşınmıştır.

3-İlçemiz, Uluslararası E-91 karayolu üzerinde bulunmaktadır. Bu yol, Türkiye\'yi Orta Doğu\'ya bağlayan en kısa yoldur. Türkiye için ticari bakımdan çok önemli olan Harbiye - Yayladağı arasında yolun tır araçlarına müsait olmadığından bu yoldan yararlanılamamaktadır. 1978 Yılında plan ve projesi hazırlanan yol 50.500 km\'dir. Bu yolun yapımına başlanmış olup, Yayladağı-Şenköy arası olan 16 km\'lik kısmı bitirilerek hizmete sunulmuştur. Geriye kalan 34.500 km\'lik kısım ise 2007 yılına kadar bitirilecektir. Bu yol bittiği zaman ilçemizin ve bölgemizin ekonomik yönden kalkınmasına, turizmine, transit taşımacılığa ve dış ticarete büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

4- Tütüne alternatif tarım ürünleri kapsamında ilçemizde çiftçilerimize bu güne kadar yaklaşık 150 adet süt ineği dağıtılmış olup, mevcut yerli ırkın ıslahı için suni tohumlama çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmaların çiftçilerimize amaçlanan düzeyde gelir sağlayabilmesi için ilçemizde eylül ayında üç merkezde süt toplama tankları kurulmuş olup, süt birliği kurma çalışmaları son aşamaya gelmiştir. Bu faaliyet için özel sektörün bir süt ürünleri mandırası kurması gerektiği düşünülmektedir.

5- İlçe merkezi ve civar köylerinin sulama problemini çözecek ve 10.000 dekar araziyi sulayacak olan Yayladağı Barajı sulama kanalları bitirilecek çiftçilerimizin hizmetine sunulmuş olup tütün tarımına alternatif ürünlerin yetiştirilebilmesi için çalışmaları olumlu sonuçlar vermektedir.

6- İlçemiz Yayıkdamlar köyü sınırları içinde bulunan Karamağara koyuna inen yolun ıslah çalışmaları devam etmekte olup, ilçemizi denize bağlayan tek yol durumundadır. Yayıkdamlar köyü tüzel kişiliği adına Karamağara mevkiinde yapımına başlanan Orman İçi Piknik ve Mesire yerleri kapsamına alınmıştır. Proje İl Özel İdaresince desteklenmiş ve tahsis edilen ödenekle tesis ve alt yapı inşaatı projesi doğrultusunda 2005 yılı temmuz ayında başlatılmıştır. Mart 2006 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.

7-Yine ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla; ilçedeki 33 köyü kapsayacak şekilde Çabala-Yenice ve Sebenoba köyleri merkezi köyler olmak üzere bu 3 merkeze 5\'er tonluk süt toplama tanklarının kurulması için proje hazırlanmış ve hazırlanan projeye İl Özel İdaresei desteği sağlanarak iş % 95 oranında gerçekleştirilmiştir. Tanklara süt toplamaya mart ayı içerisinde başlanacaktır.

Yeterli potansiyele ulaşıldığında sütün ilçemizde işlenmesi için özel sektör tarafından ya da kurulma çalışmaları devam eden Süt Birliğince, süt ürünleri mandırası kurulması teşvik edilmelidir.

İletişim Bilgileri


(0326) 471 30 29


(0326) 471 30 30


(0326) 471 30 26 (Faks)


Bütün Hakları Saklıdır


Verim Yazılım - 2014